Finansal olarak bulunan piyasada, para birimleri arasında takas işlemleri yapılır. Takas işlemi bir para birimi alındığı zaman diğerini de satmak anlamına gelir. Fx işlemlerinde gecelik taşıma gelir gideri nedir? Fx işlemlerinde ise 1 para birimini tekrardan diğer para birimine satmak işlemine gecelik taşıma gelir gideri denir. Yani burada para birimi alındığı zaman bu para biriminde faiz geliri kazanılır. Fakat satılan paradan faiz gideri kişinin maliyetine olur.

Fx İşlemlerinde Gecelik Taşıma Gelir/Gideri 

Daha net bir şekilde açıklamak gerekirse Fx işlemlerinde, alım satım işlemleri para üzerinden gerçekleşir. Yani herhangi bir şekilde bulunan bir para birimini aldığımız zaman, burada faiz geliri kazanılır edilir. Fakat diğer para birimi satıldığı zaman da burada faiz gideri kişinin maliyetine olur. Ancak alınan para biriminden elde edilen faiz, diğer satılan para birimine göre fazla bir faiz olmuşsa buradan elde edilen gelir de kişinin hesabını aktaralır. Yani alınan paranın faizi satılan paranın faizinden fazla gelmiştir.

Ortada bulunan gelir yatırımcının hesabına aktarılır. Fakat aksi bir durum gerçekleşirse ortaya çıkan fark bu sefer maliyet oluşturmaktadır. Fx işlemlerinde gecelik taşıma gelir gideri nedir? Forex işlemlerinde gecelik taşıma gelir-gider hesaplaması yapıldığı zaman kişinin sattığı para birimi faiz olarak eksik çıktığı zaman para kazanır. Aksi takdirde bir durum gerçekleştiğinde kişinin maliyetine bir durum ortaya çıkmış olur. Bu konuda da gelir gider hesaplamaları yapılırken, faiz oranının kişinin karına çıkmasına dikkat edilmelidir. Fx işlemlerinde gecelik taşıma gelir gideri nedir? Hesapta bulunan para miktarına göre para birimi alıp veya satma durumu hesaplanabilir. Ve maliyetine ya da hesabına aktarılma durumu analiz edilebilir. Böylelikle daha karlı bir çalışma gerçekleşir.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

EuroFX Yeni Giriş Adresi