Pip kavram olarak Fx piyasasında kullanılır. Ve bir ölçüm şeklinde yer alır. Bir pipte elde ettiğim karı nasıl hesaplarım? Bu durum Fx işlemlerinde kar hesaplanırken kişinin karşı para birimini kullanılarak elde ettiği karı ortaya çıkarır. Yani herhangi bir döviz bürosunda TL karşılığında alınan dolar miktarı, elde ettiği karı ortaya çıkarıyorsa farklı bir platformda da aynı işlem yapılır. Fx işlemlerinde ise kar hesaplamak için karşı para birimi, kişinin hesabına olan oranla birlikte değerlendirilir.

Örnek İşlem

Peki, bir pipte elde ettiğim karı nasıl hesaplarım? Bir Amerikan doları belirli bir tutarda yalnızca bir rakam arttığında, 10.000 dolarlık kar elde edilir. Yani herhangi bir para birimi 2,75 den 2,76 ya çıktığı sırada kişi dolar olarak pozisyonunda 100 tl değerinde bir kar elde eder. Burada kar, paritelerde de aynı durumda bulunur. Hesabınızda bulunan para birimine göre elde edilen tutarlara göre bir hesaplama yapıldığında ortaya çıkan tutar kişinin karını gösterir.

Farklı pozisyonlar ve farklı para birimlerine göre bu tutar değişkenlik gösterebilir. Ama TL cinsinden bir ölçüm yapıldığı zaman bu durum 100 TL karınız olduğunu gösterir. Bir pipte elde ettiğim karı nasıl hesaplarım? Döviz ile kişinin yaptığı kar hesaplaması da bu şekilde olur.  Bir de iş kendini göstermez yani üzerinden elde edilen kar hesaplaması yapılırken kullanılan kaldıraç oranı ile birlikte lot işlemi^de hesabı eklenir. Ve burada aşağı yukarı bir pipte değeri çıkar. Yani bu da kişinin parasını farklı para birimlerine çevirdiği zaman karının gösterir.  Pip değeri bakıldığı zaman, 4 ondalık basamak cinsinden bulunan bir değerdir. Hesaplamasında da bu basamak cinsinden ele alınır. Ve o şekilde bir kar oranı çıkar.

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

EuroFX Yeni Giriş Adresi