Forex piyasa dünyasında birçok terim bulunur. Bunlar FX’te bulunan yatırımcıların bilmesi gereken kavramlardır. Başlangıç teminatı ve kaldıraç nedir? Nasıl hesaplanır? Burada FX üzerinden bir pozisyon açılarak temel para birimi olarak değer izlenir. Piyasada yapılan işlemlerde alım ve satımın gerçekleşmesi için merkezi olarak bulunan hesaba para yatırılır. Bu para ise bir finansal terimi olan başlangıç teminatıdır. Kaldıraç ise Fx piyasasında bulunan bir kavramdır. Yatırımcının yatırımını yaptığı sırada ortaya  çıkan karı ve borç miktarı olarak bulunur. Yani kişinin karına, kattığı maksimize ile birlikte bulunduğu pozisyon ifade edilir.

Kaldıraç Oranı

Başlangıç teminatı ve kaldıraç nedir? Nasıl hesaplanır? Fx finans dünyasında bulunan büyük yatırımcılar, kaldıraç oranını kullanarak bulundurdukları hesaplarının miktarlarını 200 kat kadar büyütebilir. Ve farklı bir pozisyona yükselebilirler ve burada kaldıraç oranları, onların karlarını da maksimize edebilir. Burada yatırımcının farklı katlarda bir yükselişi gerçekleşebilir. 10 kat,  100 kat veya 200 kat kadar bir maksimize olabilir. Bununla birlikte kişinin kendi hesabındaki oran ile piyasada bulunan kaldıraç oranının, kaç kat kadar büyüklükte olacağını da ortaya çıkar. Kaldıraç oranı piyasa içerisinde farklı oranlarda bulunabilir.

Yatırımcı bulundurduğu pozisyon ile birlikte oranın dengesini doğru  sağlarsa kazanç elde edebilir. Kaldıraç oranı hesaplaması da farklı bir şekilde yapılır. Kaldıraç oranı kişinin açtığı pozisyon hacmi ile birlikte teminat tutarının çıkarılması ile ortaya çıkar. Yani alınacak pozisyon ve teminat hesabı, kaldıraç oranını gösterir. Başlangıç teminatı ve kaldıraç nedir? Nasıl hesaplanır? Hesaplamasında da oranlar kaldıraç oranı ile hesaplama yapılarak, kişinin hesabında ne kadar para bulunması gerektiği kaldıraç oranı ile oluşur. Burada bulunan oran aynı zamanda başlangıç teminatını da ortaya çıkarır. Yani ne kadar oranda bir kaldıraç varsa alınan pozisyona göre teminat tutarıda belirlenir.

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

EuroFX Yeni Giriş Adresi