1 lot ne kadar dolardır, Lot kelime olarak, paylaştırma ve pay etme anlamlarında kullanılır. Piyasa içerisinde de lot, bölüştürmek ve paylaştırmak sebebiyle yer edinir. Piyasada ki, para dönüşümlerinde ya da paylaşımlarında bir lot farklı birimlere dönüşebilir. Yatırımcıların sıklıkla ticaretini yaptığı değerlere göre lot büyüklük olarak sistemde yer alır. Yani bir lot ne kadar döviz, ne kadar dolar, ne kadar euro yaptığı şeklinde bir paylaştırma olarak bulunur.

Lot Değeri

Örneğin bir yatırımcı, dolar üzerinden bir alım satım yapmak istediği zaman  1 lot ne kadar dolardır, şeklinde hesaplama yapar. Burada elinde bulundurduğu para miktarına göre bir fiyat ortaya çıkar. Lot, birden farklı şekilde çeşidi barındırır. Yani yatırımcı farklı çeşitlerde lot değerine göre işlem hacmini tercih eder. Sık kullanılan lot, piyasa dünyasında birimlere tekabül eden hesaplamalara göre büyüklüğü bulunur. Yani buradan da 1 lot ne kadar dolardır,  şeklinde bir hesaplama yapılması gerekirse, 1 lot 100.000 dolar olarak bir değer alır. Bu durum kişinin hesabında bulunan miktara göre farklılık gösterebilir. Kişinin hesabında  50 bin TL bir para bulunuyorsa, burada o pozisyona göre bir diğer çıkar.

Hesaplamalar kişinin yapacağı yatırıma göre önemlidir. Yani hangi ticaret alanında bir yatırım yapılacaksa, burada analizlere, piyasa durumuna ve istatistik verilerine göre pozisyonlar alır. Yatırımcı yüksek fiyatlarda bir yatırım yapmak istiyorsa buna göre bir hesaplama dökümü yapmalıdır. Daha sonrasında bir risk ile karşılaşmamak adına lot hesaplamaları önemlidir. Tercihen deneyimli bir yatırımcıyla lot hesabı yapılabilir. Bu hesaplamalarda eminlik kazanılması adına faydalı olur. Lot hesaplamaları yeni başlayan kişiler için karmaşık bir durumda bulunur. Burada bir bilene danışmak ve yardım almak doğru bir yol olabilir.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

EuroFX Yeni Giriş Adresi