Dünya üzerinde her piyasa içerisinde riskler anlık olarak bulunabileceği gibi aynı zamanda kişiden kaynaklanan riskler olarak da bulunur. Piyasalarda bulunan riskler, piyasa değerlerinin yükselişte veya düşüşte olduğu durumlara göre farklılık gösterebilir. Fx Piyasalarındaki Riskler Nelerdir; Kaldıraç Riski, Cuma Riski, Swap Zamanı Riski Her piyasada olduğu gibi Fx piyasalarında da risk bulunur.

Kaldıraç Riski Nedir?

Fx piyasası içerisinde bulunan kaldıraç riski, kaldıraç oranları ile doğru orantılı bir şekilde bulunur. Kaldıraç oranı arttıkça kişinin bulunulan pozisyonda da risk artar. Kaldıraç oranı kişinin yatırdığı miktara göre farklı pozisyonlar açmasına olanak tanır. Bu pozisyonlar kişinin yatırım olarak oldukça büyük pozisyonlar açtığını gösterir. Fakat burada dengeli bir kaldıraç oranı ayarlanmalıdır. Çünkü kaldıracak riski, kaldıraç oranı daha çok arttıkça ortaya çıkar. Burada kişinin, pozisyon açarken doğru orantılar ile açması gerekir.

Cuma Riski Nedir?

Fx Piyasalarındaki Riskler Nelerdir; Kaldıraç Riski, Cuma Riski, Swap Zamanı Riski Fx işlemlerinde, işlemler tamamen cuma günü kapanır ve tekrardan açılması pazartesi günü ile başlar. Bu durumda hafta sonu oluşabilecek piyasa durumu pazartesinin belirleyicisi olur. Yani hafta sonu Fx işlemlerinde bir çalışma gerçekleşmediği için burada fiyat boşluğu oluşur. Fiyat boşluğunun oluşması da kişinin açtığı pozisyonda zarara gitmesine sebep olur. Yani çoğu zaman açılan pozisyonlar yetersiz olduğu zaman ciddi bir şekilde zarar ortaya çıkar. Burada pozisyonların dengeli bir şekilde açılması gerekir. Böylelikle fiyat boşluğu olduğu zamanlarda, zarar oluşmaması sağlanır.

Swap Zamanı Riski Nedir?

Swap zamanı riski, Fx piyasası içerisinde işlemler yapılırken kişinin karşısına çıkabilecek bir risk durumudur. Fx Piyasalarındaki Riskler Nelerdir; Kaldıraç Riski, Cuma Riski, Swap Zamanı Riski Swap zamanı riski demek, kişinin swap işlemleri görüldüğü sırada yani belirli bir zaman aralığında fiyat boşluğu oluşur. Burada swap zamanı riski sırasında kişi pozisyon açmamalıdır. Riskli zaman denilen kavram fiyat boşluğunun oluştuğu zamanlardır. Burada yanlış bir müdahale oluşturularak pozisyon açıldığı zaman kişi önceden açtığı pozisyonlarında kapanmasına neden olur. Bu yüzden belirli zaman aralıklarında işlem görürken pozisyon açmamak Fx piyasası için doğru bir tercih olur.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

EuroFX Yeni Giriş Adresi