Döviz çiftinin kendi içinde bir tanımı olduğu gibi çeşitleri de bulunmaktadır. Bunlar ülkelerin para akışına ve piyasanın durumuna göre farklılık gösterebilmektedir.

Döviz Çift Çeşitleri Nelerdir?

Döviz çifti hesaplaması yapılırken burada kullanılan sistem temel para birimidir. Eurofx kayıt sürecine girerek buradan döviz ile ilgili daha detaylı bilgiyi öğrenebilirsiniz. Böylece piyasanın durumunu daha detaylı öğrenmek mümkün olacaktır. Döviz kendi içerisinde birçok çeşidi bulundurmaktadır. Majör, egzotik ve çapraz olarak döviz gruplara ayrılmaktadır.

Major Döviz Çeşidi

Doların karşılığında alınan ve sıklıkla tercih edilen döviz çifti majör dövizdir.  Amerika, Japon, İngiltere, Rusya ve İsviçre gibi büyük ülkelerin para birimleri bu döviz çeşidi ile kullanılmaktadır. Büyük ve gelişmiş ülkelerin para birimleri ile alış ve satış gerçekleştirilen majör döviz sistemi diğerlerine göre döviz çeşitleri arasında sıklıkla kullanımı yapılan bir sistemdir.

Egzotik Döviz Çifti

Döviz çiftleri çeşitleri arasında en düşük işlemli ve en az kullanılan bir dövizdir. Egzotik döviz ile yapacağınız alım ve satımlar diğer döviz çiftlerine göre farklılık oluşturmaktadır. Çünkü burada değer diğerlerine göre yüksektir. Bu durumun takibini eurofx üye olunarak görmek mümkündür. Borsa ve piyasa takibini daha net görmek amacıyla üye olunması tercih edilmektedir.

Çapraz Döviz Çifti

Doları içine almadan işlem yapılan bir dövizdir. Majör döviz ile benzer süreçleri bünyesinde barındırmaktadır. Eurofx demo hesap kullanarak kişisel bir hesap açmadan piyasanın ve dövizin borsada takibini yapabilirsiniz. Döviz çiftlerinin genel olarak durumu hakkında daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Yatırımcı olarak sektöre girecek olan kişiler için demo bir hesap açıp sistem hakkında bilgi edinmek ve ardından kişisel gerçek bir hesap ile bunu uygulamak doğru bir adım olacaktır.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

EuroFX Yeni Giriş Adresi